"UROLESAN": brugsanvisning, pris på apotek i landet, analoger og deres omkostninger


Urolesan ordineres i kompleks terapi for at eliminere patologier i urinvejene og leveren. Medikamentet har en naturlig urtesammensætning og fås i 3 typer (kapsler, sirup, dråber). Doseringen af ​​lægemidlet angivet i instruktionerne kræver aftale med den behandlende specialist, inden du begynder at bruge stoffet.

Form for frigivelse og sammensætning af lægemidlet Urolesan

Urolesan produceres i 3 doseringsformer til oral brug:

  • kapsler. Skallen har en lysegrøn farve, inden i hvilken præparatet er indeholdt i pulverform. Sammensætningen er kendetegnet ved en grøn farve med en nuance fra gul til brun. Når kapslen åbnes, mærkes en mynte-gran aroma. Produktet er pakket i plader på 10 stk. Pakken indeholder 40 kapsler;
  • sirup. Lægemidlet i denne form har en grønlig farve med en gul farvetone. Produceret i glasflasker på 90 og 180 ml;
  • dråber. Produktet er kendetegnet ved en grønlig farve med en brun farvetone. Når det indtages, er der en myntsmag og aroma. Produceret i glasflasker med et volumen på 15 og 25 ml. Denne form for lægemidlet indeholder ethylalkohol.

Alle frigivelser af medicinen har en lignende sammensætning og effekt:

Komponenter af stofferVirkningen af ​​komponenterne på kroppen
Aktive ingredienserOlierCastorBekæmper betændelse og dræber bakterier.
PebermynteForhindrer vækst af bakterier og svampe. Gendanner blodkar og forbedrer deres permeabilitet.
FirVirker antiviral og antibakteriel.
UddragVilde gulerødderBekæmper infektion. Det er vanddrivende og forhindrer stenaflejring.
OreganoHar desinficerende og analgetiske egenskaber, forhindrer udviklingen af ​​betændelse. Normaliserer fordøjelseskanalens funktion.
HumleHjælper med at lindre spasmer, smerte symptomer og betændelse. Har også en beroligende og hypnotisk virkning.
Yderligere elementer i sammensætningen af ​​kapslerMagnesiumaluminometasilikatForbedrer absorptionen af ​​komponenter og har en afførende virkning.
Magnesiumcarbonat
KartoffelstivelseKomponenten bruges til at give den ønskede konsistens og forbedre fordøjelseskanalens funktion.
LaktoseForbedrer absorption af komponenter.
MonohydratGiver den nødvendige konsistens til lægemidlet og forbedrer absorptionen af ​​komponenter.
TalkForlænger lægemidlets holdbarhed og har desinficerende egenskaber.
Trilon BAt kombinere komponenter.
Yderligere elementer i sirupenDemineraliseret vandFor at give den ønskede konsistens
CitronsyreHar et antiviralt middel. Fremskynder absorptionen af ​​lægemidlet og fremmer eliminering af toksiner.
MonohydratForbedrer absorptionen af ​​lægemidlet og giver lægemidlet den ønskede konsistens.
PolysorbatBinder komponenterne i en enkelt konsistens og forbedrer absorptionen af ​​lægemiddelkomponenterne.
Sukker sirupAt give en sød smag og forbedre absorptionen af ​​sirupskomponenter.
Yderligere elementer i sammensætningen af ​​dråberTrilon BAt give dråberne en ensartet konsistens.

Oliebasen giver hurtig handling og høj effektivitet af Urolesan-præparatet. Kapsler og dråber bruges oftere til voksenbehandling, for børn ordineres Urolesan i form af en sirup.

Nuancer efter type medikamentfrigivelse:

  • kapsler er mere bekvemme at bruge uden for hjemmet, har ikke en udtalt aroma og lugt i hele pakken. Kræver heller ikke dosering, som dråber og sirup;
  • dråber indeholder alkohol, derfor er de ikke kombineret med alle stoffer og er kontraindiceret til brug under kørsel;
  • sirup ordineres oftere til børn, men på grund af tilstedeværelsen af ​​sukkersirup er denne form for lægemidlet kontraindiceret i nærvær af diabetes mellitus.

Alle former for lægemidlet har den samme terapeutiske virkning på kroppen..

Farmakologiske egenskaber

Urolesan kapsler (brugsanvisning beskriver lægemidlet som et naturligt middel mod spasmer) har en vanddrivende og koleretisk virkning, har desuden en antiseptisk virkning. Medicinen anbefales i kompleks terapi.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Multikomponentens naturlige sammensætning af lægemidlet efter oral administration har følgende virkninger på kroppen:

  • bekæmper inflammatoriske processer inde i kroppen. For det meste i urinvejene og galdevejen;
  • forbedrer blodcirkulationen og udvider blodkarrene
  • forbedrer galdestrømmen og fjernelsen af ​​væske fra kroppen
  • fremmer fjernelsen af ​​formationer (sand og små sten) fra nyrerne og galdeblæren;
  • normaliserer funktionen af ​​fordøjelseskanalen og tarmperistaltikken;
  • eliminerer spasmer og smertesymptom forårsaget af dem;
  • normaliserer tilstanden af ​​muskelmasse og dens tone;
  • øger surhedsgraden i urinen og derved udskiller overskydende urinsyre fra kroppen;
  • forhindrer spredning af virus- og bakterieinfektioner
  • har en antiseptisk virkning og derved forhindrer indtræden og udvikling af infektiøse sygdomme;
  • normaliserer nervecellernes funktion, har en mild beroligende virkning;
  • lungesystemets tilstand forbedres i nærvær af bronchial astma.

Den terapeutiske virkning efter indtagelse af lægemidlet observeres efter 20-60 minutter. Der er et fald i angrebene af nyre- / leverkolik. Virkningsvarigheden af ​​lægemidlet varer op til 6 timer. Yderligere udskilles komponenterne, der udgør Urolesan, sammen med urin, en lille del med afføring.

Indikationer for brug

Urolesan kapsler (brugsanvisning indeholder information om dosering og varighed af et terapeutisk forløb for forskellige sygdomme) anvendes i den komplekse behandling af følgende patologier.

Type sygdomFormål med at bruge produktet
Infektiøse patologier i urinsystemet (blærebetændelse, pyelonefritis, urethritis) i kronisk eller akut form.For at lindre den inflammatoriske proces, ødelæg patogenet i patologien og gendan urinvejens funktion. Urolesan hjælper også med at lindre smerte symptomer.
Overtrædelse af den kontraktile aktivitet af musklerne i galde- og urinvejen.Spasmer i muskelvæv lindres, kontraktil aktivitet genoprettes. Denne handling forbedrer udstrømningen af ​​urin og galde gennem udskillelseskanalerne..
Inflammatoriske processer i galdeblæren eller leveren.Komponenterne i lægemidlet fjerner den inflammatoriske proces, gendanner blodcirkulationen og bidrager til ødelæggelsen af ​​infektionen. Gallekanalernes aktivitet er normaliseret.
Formationer (sand, sten) i nyrerne eller galdeblæren.Fjernelse af små formationer eller lettere fjernelse af dem med kompleks terapi. Fjernelse af spasmer (forekommer refleksivt, når sten / sand bevæger sig langs de udskillelsesveje), normalisering af muskelkontraktil aktivitet for hurtigere tilbagetrækning af formationer. Også for at lindre angreb af smerte symptomer.
Til forebyggende formål efter kirurgisk fjernelse af sten fra galdeblæren eller nyrerne.Forhindrer dannelsen af ​​nye formationer og normaliserer aktiviteten af ​​nyrerne eller galdeblæren.
I den komplekse behandling af kronisk prostatitis (inflammatorisk proces, i prostata).For at lindre spasmer og smerte symptomer under urinproduktion. Derudover desinficerer stoffet organet og normaliserer blodcirkulationen.
Overdreven urinsyre koncentration.Fremmer fjernelse af overskydende og normaliserer ydeevne.

Når stillesiddende arbejde (især hos mænd) eller i nærværelse af en disposition for inflammatoriske processer i urinvejen eller galdeblæren, anbefales Urolesan at blive taget som en forebyggende foranstaltning, som foreskrevet af en specialist.

Kontraindikationer

Afhængig af typen af ​​frigivelse af lægemidlet er der yderligere kontraindikationer (dråber kan ikke bruges med alkoholisme og sirup i nærvær af diabetes).

Generelle forbud inkluderer:

  • intolerance over for de komponenter, der udgør produktet såvel som tilstedeværelsen af ​​en allergisk reaktion på dem;
  • forværrede patologier i fordøjelseskanalens organer;
  • tilstedeværelsen af ​​formationer (sten) i nyrerne eller leveren større end 3 mm;
  • tilstedeværelsen af ​​løs afføring eller kvalme (på grund af sygdomme i fordøjelseskanalen);
  • aldersbegrænsninger
  • dysfunktion af hjerneceller på grund af skade.

I løbet af drægtighedsperioden og amningen såvel som i barndommen tages agenten under tilsyn af en specialist.

I hvilken alder kan stoffet bruges

Urolesan, afhængigt af frigivelsestypen, har forskellige aldersbegrænsninger;

  • kapsler må tages efter 14 år;
  • dråber når barnet når 7 år;
  • sirup ordineres fra 2 år. Hvis det er nødvendigt, er det muligt at bruge det indtil det når 2 år, men under stationære forhold under opsyn af en børnelæge.

Ved ordination af lægemidlet Urolesan efter 14 år er det nødvendigt at afklare den anbefalede type frigivelse af lægemidlet.

Brugsanvisning, dosering af lægemidlet Urolesan

Det er vigtigt at anvende Urolesan (kapsler) strengt i henhold til aldersgruppen og under hensyntagen til doseringen og forløbet angivet i instruktionerne. Konsultation med den behandlende specialist er nødvendig, før du begynder at bruge stoffet.

Kapslerne tages før måltiderne. For at forbedre synke kan produktet tages med lidt vand. Produktet må ikke bides eller tygges, før det sluges.

Type sygdomEnkeltdosis (kapsler)Daglig dosis (hyppighed af kapsler)Behandlingsvarighed (dage)Bemærkninger
Infektiøse patologier i urinsystemet i akut form.23Før fjernelse af smerte symptomer, men ikke mere end 7 dage.Yderligere anvendes lægemidlet i henhold til skemaet angivet for den kroniske form.
Infektiøse patologier i urinsystemet i en kronisk form.13trediveHvis det er nødvendigt at gentage kurset, kræves test og konsultation med den tilstedeværende specialist.
Overtrædelse af den kontraktile aktivitet af musklerne i galde- og urinvejen.13fjortenVed svær kolik er det tilladt at fordoble en enkelt dosis i 1-3 dage.
Inflammatoriske processer i galdeblæren eller leveren.1-237-30Den nøjagtige enkeltdosis og behandlingsvarighed ordineres af terapeuten. Afhænger af patientens generelle tilstand.
Masser i nyrerne eller galdeblæren.137-14Før du bruger stoffet, undersøges patienten for formationernes art (stenens størrelse kontrolleres).
Til forebyggende formål efter kirurgisk fjernelse af sten fra galdeblæren eller nyrerne.13fjortenDoseringen og forløbet af lægemiddelbrug justeres i henhold til patientens tilstand.
I den komplekse behandling af kronisk prostatitis.13trediveMed svære smerte symptomer er en midlertidig stigning i en enkelt dosis mulig (bestemt af en urolog).
Overdreven urinsyre koncentration.137-21Behandlingsvarigheden justeres i henhold til analyser i behandlingsdynamikken.

Det er forbudt at tage Urolesan kapsler inden undersøgelsen. Specialisten bestemmer sværhedsgraden af ​​patologien, patientens generelle tilstand såvel som sammensætningen af ​​analyserne (blod, urin, afføring). Baseret på de opnåede data foretages en individuel justering af behandlingen.

Bivirkninger

Brug af lægemidlet kan ledsages af en negativ reaktion fra kroppen:

  • ubehag i maven
  • mild hovedpine eller svimmelhed
  • kvalme, opkast er muligt;
  • oppustethed på grund af gas og luft i maven
  • allergiske symptomer (udslæt, hævelse, kløe);
  • åndedrætsbesvær er mulig (oftere af allergisk karakter)
  • stigning eller fald i trykindikatoren med pressende smerter i hjertet;
  • tab af energi ledsaget af døsighed.

De anførte effekter bemærkes ved langvarig brug af lægemidlet eller med den uafhængige valg af en enkelt dosis af medicinen. Tilstedeværelsen af ​​disse symptomer kræver tilbagetrækning af lægemidlet ved optagelsen. Undersøgelse og valg af en analog af en specialist er påkrævet.

Tilstedeværelsen af ​​svær smerte i lændeområdet eller i højre hypokondrium efter indtagelse af kapsler er særlig farlig. Dette symptom kan karakteriseres ved bevægelse af store sten. Det kan være fatalt (hvis kanalerne er blokeret af formationer). Krævende lægehjælp nødvendig.

Overdosis

Ved brug af lægemidlet ud over den ordinerede dosis har patienten følgende symptomer:

  • overflod løs afføring;
  • svær smerte i underlivet, brystbenet, lændeområdet
  • svær kvalme og opkast
  • hovedpine og svimmelhed
  • en kraftig stigning eller fald i trykindikatoren
  • øget vandladning.

Det er nødvendigt at afbryde det terapeutiske forløb indtil fuldstændig tilbagetrækning af overskuddet af lægemidlet. Patienten skal vaske maven ud. Efter denne procedure skal du drikke polysorb eller aktivt kul (efter alder).

Dernæst skal du forbruge en stor mængde varmt vand for at opretholde balance mellem vand og salt. Brug Atropinsulfat i 60 minutter efter de trufne foranstaltninger. Efter genopretning er det nødvendigt at tage tests og en mulig justering af behandlingen af ​​den behandlende specialist, en erstatning af lægemidlet.

specielle instruktioner

Urolesan kapsler (brugsanvisningen indeholder oplysninger om nuancerne ved at bruge stoffet) må kun anvendes efter ordination af den behandlende specialist. Selvadministration af lægemidlet kan forværre patientens generelle tilstand..

Liste over vigtige noter:

  • du kan ikke bruge kapsler i nærværelse af sten større end 3 mm (i diameter);
  • i behandlingsperioden tilrådes det at opgive kørsel og arbejde med øget opmærksomhed;
  • det er forbudt at bruge sammen med alkoholholdige drikkevarer, det er muligt, at bivirkninger kan øges, og effektiviteten af ​​stoffet falder;
  • nøje overholde aldersbegrænsninger for typen af ​​frigivelse af medicin
  • under langvarig behandling, gennemgå tests for at spore ændringer i sammensætningen af ​​urin og blod.

Urolesan ordineres i kompleks terapi, derfor er det nødvendigt at tage højde for lægemidlets kompatibilitet med andre lægemidler..

Lægemiddelinteraktioner

Komplet test for lægemidlets kompatibilitet med andre lægemidler er ikke undersøgt. Det bemærkes, at Urolesan forbedrer effektiviteten (men ikke bivirkninger) af antibiotika, antispasmodika samt diuretika og afføringsmidler. Denne handling skal tages i betragtning, og den nødvendige justering af dosis af medicin bør foretages..

Analoger

Urolesan kapsler (brugsanvisning forbyder indtagelse af lægemidlet, hvis der er kontraindikationer), kan om nødvendigt udskiftes med lægemidler med en lignende virkning.

Liste over stoffer:

Liste over analoger Produktionsformularer Aldersbegrænsninger Kontraindikationer for optagelse Mulige bivirkninger Gennemsnitspris (i rubler)
ArtiholPillerfra 6 årObstruktion af galde- og urinveje. Store sten.Mavesmerter ledsaget af løs afføring.213
KanephronDragee falderfra 6 årDysfunktion i det kardiovaskulære system, mave-tarmkanalen, nyrepatologi i akut form.Overtrædelse af vandladning og tilstedeværelse af blod i urinen, allergiske symptomer (kløe, hævelse, udslæt).388
NefrofytUrte samlingOp til 7 årIntolerance over for komponenter og en allergisk reaktion over for dem.81
TrinephronDråber, kapslerDråber fra et år, kapsler fra 6 år.Laktoseintolerance og akut nyresygdom.Allergiske symptomer.248
Uro VedaPillerFra 18 årIntolerance over for komponenter og en allergisk reaktion over for dem.1101
UroholumDråberFra 12 årLeverpatologi og tilstedeværelsen af ​​galdeblære eller nyresten større end 3 mm.Smerter i maven og lænden178
PhytolysinSuspensionspastaFra 18 årPatologi i det kardiovaskulære system og nyrerne i akut form.Allergisk reaktion (kløe, udslæt, hævelse)352
FlaviaKapslerFra 12 årForstyrrelse af fordøjelseskanalens funktion og tilstedeværelsen af ​​diarré.Mulig mavesmerter.601
CystonPillerFra 2 årIntolerance over for komponenter og en allergisk reaktion over for dem.342

Udskiftning af medicin kan kun udføres af den behandlende specialist.

Vilkår, salgsbetingelser og opbevaring

Alle typer Urolesan-lægemidler skal opbevares på et mørkt sted væk fra børns adgang. Når du køber dem, kræves der ingen recept.

Opbevaringsfunktioner efter type:

Farmakologisk formForsegletEfter obduktion
Temperaturindikator (grader)Opbevaringstid (måneder)Temperaturindikator (grader)Opbevaringstid (dage)
Kapsler4-25364-251
Dråber4-20242-828
Sirup4-15242-8tredive
Urolesan skal opbevares i medicinskabet væk fra børn.

Hvis opbevaringsbetingelserne overtrædes, aftager lægemidlets holdbarhed.

Pris på apoteker i Moskva, Skt. Petersborg, regioner

Prisen på Urolesan varierer fra frigivelsesformen, netværket af apoteker og det område, hvor medicinen købes.

ByKapsler (pris i rubler)Sirup (pris i rubler)Dråber (pris i rubler)
90 ml180 ml15 ml25 ml
Moskva370298372174282
Jekaterinburg379303384179301
Sankt Petersborg372306376178289
Perm361289366167273
Volgograd359285262163269
Sochi368296369169278
Khabarovsk371297370171279

Urolesan kan købes fra et online-apotek. Når du afgiver en ordre, skal du angive leveringstid og omkostninger ved kurertjenesten.

Kapsler ordineres for at eliminere spasmer og forbedre nyrernes og leverens funktion først efter 14 år. I en tidligere alder anvendes Urolesan i form af sirup eller dråber. Før du bruger stoffet, er det nødvendigt at aftale den dosis, der er angivet i instruktionerne med den behandlende specialist..

Forfatter: Kotlyachkova Svetlana

Artikeldesign: Mila Fridan

Video om stoffet Urolesan

Sådan lindrer du nyresmerter med Urolesan:



Næste Artikel
Cylindre i urinanalyse